Kam investovat
Každý investor si může vybrat fond, který nejlépe vyhovuje jeho investičním cílům. Základní členění fondů podle rizika jednotlivých investic.
Fondy peněžního trhu
Fondy peněžního trhu investují zejména do krátkodobých, vysoce bezpečných dluhopisů tak, aby jejich průměrná doba splatnosti byla kratší než jeden rok. Pro své investování mohou rovněž využít termínovaných vkladů u bank. Kolísání kursu bývá zpravidla nízké, za vysokou míru bezpečí však investor platí relativně nízkým dlouhodobým výnosem. Tyto fondy se hodí pro krátkodobé investice a úložky peněz.
Dluhopisové fondy
Dluhopisové fondy (obligační) investují hlavně do dluhopisů, podíl akcií nesmí překročit 10%. Dlouhodobé zhodnocení bývá obvykle vyšší než u fondů peněžního trhu, ale nižší než u akciových fondů. Jsou vhodné pro střednědobý investiční horizont.
Akciové fondy
Akciové fondy mají minimálně 66% svého majetku investováno do akcií. Vyznačují se výrazným kolísáním kursu, třeba i desítek procent v několika měsících. Jsou to rizikové fondy vhodné pro nejdelší investiční horizont, protože dlouhodobě mají nejvyšší zhodnocení.
Smíšení fondy
Smíšení fondy (balancované) stojí mezi fondy akciovými a dluhopisovými. Investují do akcií, dluhopisů a nástrojů peněžního trhu současně a manažer portfolia přizpůsobuje v rámci statutu rozložení investic aktuální situaci na trhu. Investiční politika některých balancovaných fondů je velmi flexibilní, čímž však může být pro investora málo předvídatelná. Tyto fondy mají střední až vysoké investiční riziko a tomu odpovídající dlouhodobé zhodnocení. Jsou vhodné pro delší investiční horizont.
Fondy fondů
Fondy fondů jsou fondy, které neinvestují přímo do akcií nebo dluhopisů, ale vytvářejí portfolio složené ze specializovaných fondů. Investice do podílových listů jiných fondů znamená pro podílníky lepší rozložení rizika spojeného s investováním.
Garantované fondy
Garantované fondy jsou fondy, které garantují investorovi návratnost části nebo celé investice a někdy i minimální zaručený výnos v přesně daném investičním období (většinou několik let). Výhodou je omezení možnosti ztráty, nevýhodou delší doba vázání investičních prostředků.
Členění fondů podle distribuce zisku
Výnosové fondy v pravidelných intervalech vyplácejí výnosy (dividendy). Takovou podobu mívají zejména fondy investující převážně do bankovních vkladů a dluhopisů.
Růstové fondy výnosy nevyplácejí. Podílník může výnos realizovat kdykoliv prodejem podílových listů. Typické jsou pro rizikovější a dynamičtější akciové a balancované fondy. Většina fondů v České republice je koncipována jako fondy růstové.
Co dokáže reinvestice výnosů
Reinvestice výnosů přináší efekt „úroků z úroků“. Tím, že se v budoucích letech zhodnocují i výnosy z minulých let, lze dlouhodobě dosáhnout velmi zajímavého akumulačního efektu.
Aby to nebylo tak jednoduché
Doposud jsme zde uvedli jen základní členění fondů. Existují desítky různých typů fondů a členění je pak mnohem podrobnější. Jsou fondy investující jen do nejlepších akcií (blue chips), nebo naopak jen do akcií malých firem. Některé fondy investují oborově, např. jen do telekomunikačních společností. Rychle roste počet fondů fondů, které musí minimálně 66 % svých aktiv investovat do jiných fondů. Časté jsou i tzv. flexibilní smíšené fondy, jejichž manažer není vázán žádnými limity, fondy indexové a jiné. Je proto třeba vždy zvažovat výhody a rizika konkrétního fondu.
Fondy se mohou rozlišovat také podle regionálního rizika, např. na fondy české (investující do českých cenných papírů), fondy eurozóny, evropské či globální, častá je také klasifikace podle měnového rizika.