Základní pojmy

Investor používá peníze odlišně. Hledá investici, která by mu již naspořené prostředky dále zhodnocovala a to více než při uložení těchto peněz na účtu v bance. Proto je ochoten více riskovat a také investovat v delším časovém horizontu.

Ve skutečnosti každý z nás uvažuje ve svých plánech trochu odlišně, a proto je toto rozdělení pouze základní. Jak střadatelé tak i investoři ovšem chtějí mít ke svým penězům stejně rychlý přístup (jako je tomu u bankovních vkladů), hledají jednoduchý způsob jak se o investici starat a zajímá je také výše rizika spojená s investicí.

Pro riziko platí jednoduchá a prostá rovnice: čím vyšší je očekávaný výnos, tím vyšší je riziko a nižší likvidita. Základní ukazatele: riziko výnos investiční horizont likvidita

Investici ovlivňuje: výnos, riziko a likvidita. Přičemž zejména platí, že čím větší výnos, tím větší riziko.

Pravidlo 72

Jako jednoduchou pomůcku pro výpočet, za jak dlouho se vaše investice může zdvojnásobit, lze použít pravidlo 72. Vydělíte-li číslo 72 předpokládaným zhodnocením v procentech za rok, dostanete potřebný počet let. Například pokud investice vynáší 8 % ročně, bude to trvat 9 let, než se z vašich investovaných 100 000 Kč stane 200 000 Kč. Jestliže roční výnos bude 12 %, investice se zdvojnásobí za 6 let. Podmínkou samozřejmě je, že veškeré výnosy budou reinvestovány a že neodprodáte žádné cenné papíry.

Riziko

Riziko spočívá v tom, že cena cenných papírů kolísá – mění se jejich kurz. Čím jsou tyto výkyvy větší a častější, tím vyšší je riziko spojené s nákupem takovýchto cenných papírů. Riziko lze však snížit dostatečnou délkou investice. S tím souvisí doporučovaný investiční horizont, což je minimální doba mezi nákupem a prodejem cenného papíru, kdy je největší pravděpodobnost, že si vyberete takový okamžik prodeje, při kterém dosáhnete očekávaného zisku. Rizika se ale zbytečně nebojte.

Hodláte-li investovat dlouhodobě, zvolte si cenné papíry odpovídající zamýšlené délce investice, jinak můžete ztratit šanci na vyšší výnos. Důležité je nesázet vše na jednu kartu a riziko snížit nákupem více druhů cenných papírů – akcií, dluhopisů, podílových listů nebo instrumentů peněžního trhu. Tak se vám podaří riziko ještě více rozložit a omezit. Pokud nakoupíte několik různých cenných papírů nebo druhů cenných papírů, nazývá se tento souhrn cenných papírů portfolio.

Investiční horizont

Zvažte, na jak dlouho a v jaké výši chcete své peníze investovat. Zda jenom na krátkou dobu (kolem jednoho roku), střední dobu (do pěti let) nebo dlouhou dobu (nad pět let). Podle toho si vyberte, do čeho své peníze vložíte. Pro krátkodobé investice je nejvhodnější investování na peněžním trhu (vklady v bankách, depozitní certifikáty, pokladniční poukázky), pro střednědobé jsou to státní a komunální dluhopisy a dluhopisy společností a pro dlouhodobé pak akcie. Pro investice do jednotlivých typů otevřených podílových fondů platí toto pravidlo podobně.

Likvidita

Dalším důležitým hlediskem pro rozhodování o investici je likvidita finančního produktu. Vysoká likvidita znamená, že lze investici rychle a snadno proměnit na hotové peníze. Musíte proto posoudit, jak dlouho si můžete dovolit své peníze blokovat v cenných papírech a také jaké náklady jsou spojeny s přeměnou investic na hotové peníze. Například otevřené podílové fondy mají poměrně vysokou likviditu, protože zákon přikazuje správci fondu odkoupit podílové listy nejdéle do jednoho měsíce ode dne, kdy jste o zpětný odkup požádali. Řada investičních společností odkupuje podílové listy do několika dnů. Naproti tomu například stavební spoření je poměrně nelikvidní, protože při této formě investice nemáte prakticky možnost s penězi nakládat po dobu pěti let.

Podobně je to s termínovanými vklady, kdy máte své peníze blokovány po určitou stanovenou dobu. Likvidita je poměřována také z hlediska objemu a četnosti obchodování cenných papírů na veřejných trzích (v České republice na Burze cenných papírů Praha a RM-Systému).